06 - Cudzinec

…zobudíš sa v tme. Rozoznávaš len obrysy nejakých mŕtvych prístrojov a zatemnených okien. Na druhej strane miestnosti počuješ starecký hrubý hlas.
 

Dotazuje sa ťa, čo tu robíš a čo tu hľadáš. 
 

Môžeš sa s ním pohádať, ale nakoniec budeš musieť prezradiť tvoj zámer. Či už zastupuješ Rebirth alebo Originguard, prípadne povieš, že sa jedná o tvoj vlastný záujem, tajomná osoba ťa vysmeje. Považuje ťa za naivného šťastlivca, ktorý sa nejakým spôsobom dokázal dostať do centrály NSP (Neaverun Space Program? Pýtaš sa). Povieš mu o svojom osude, ako si priletel na rakete, stroskotal, ako si zistil, že v Neaverune nefunguje elektrina. Vtedy muž výjde z tmy. Zapáli svetlo v lampáši. Zistíš, že je to riadne zostarnutý Drolph. V tom momente sa rozpamätá - si to ty, člen posádky Lightfinger.


Rozviaže ťa a odostrie závesy - nachádzaš sa v bývalej riadiacej centrále NSP.  Droplh si v nej spravil skromné bývanie. Vidíš pozbierané rôzne merače, prístroje, väčšina z nich logicky nefunkčná.
 

Drolph si otvorí konzervu fazuľového prívarku. Rozhovorí ti svoj príbeh:
 

V čase, keď vypadla elektrina, bol práve v riadiacej centrále. Všetky prístroje razom zhasli. Najprv si mysleli, že nastalo preťaženie prúdu, pretože keď šli skontrolovať poistky, všetky boli vyhodené. Keď ale nemohli nahodiť generátor, a nefungovali im žiadne baterky, vedel, že toto bude vážnejšie. Napadlo ho, že sa môže jednať o EMP výboj - zľakli sa, že Geopolis bol napadnutý a že začala vojna. Keď sa zotmelo, z najvyšších poschodí budovy mali dobrý výhľad na celý Geopolis a krajinu. Široko ďaleko sa rozpínala len tma.
 

Väčšina pracovníkov sa zo strachu pobrala domov. Vo velíne ostal len on a dvaja vedci, Alva a Niky, ktorý sa snažili rozbehnúť generátor. Na ďalší deň po neúspešných pokusoch začali robiť pokusy, aby sa im podarilo aspoň na chvíľu nahodiť nejaký prístroj. Trpezlivo čakali a pozorovali dianie v Geopolise. Rabovanie, chaos, požiare… žiadne cudzie vojsko však neprichádzalo. Bolo im jasné, že toto nebude niečo dočasné.
 

Pokúsili sa vyrobiť dynamo (také, aké bolo kedysi na bicykloch). Malé, primitívne svetielko, malú žiarovku, ktorá sa rozsvieti pri otáčaní pedálom. Keď pri tomto pokuse sa svetlo ani náznakom nerozsvietilo, pochopili, že toto nie je výpadok elektriny - ale koniec elektriny ako fyzikálneho javu. Jednoducho elektrinu nebolo možné vyrobiť.
 

Vedci sa postupne zabarikádovali vo velíne, aby sa ubránili prípadným nájazdom gangov. Zatiaľ čo Alva sa snažil nájsť dôvod zmiznutia elektriny, Niky experimentoval so scarletom, ktorým sa snažil vytvoriť javy podobné elektrine.
 

Po niekoľkých mesiacoch sa začala výrazne prejavovať ponorková choroba. Niky a Alva sa neustále hádali. Zatiaľ čo Alvovi sa nepáčili Nikove pokusy, ktoré označoval za zbytočné, Niky na oplátku Alvovi pripomínal, že na nič neprišiel.
 

Ako im dochádzalo jedlo, museli sa striedať pri opatrných výjazdoch po potravu. Jedného dňa sa Niky nevrátil. Ostali teda už len Alva a Drolph. Alva sa však nakazil vírusom, spôsobeným epidemiou v Geopolise. Počas choroby stihol ešte všetky svoje pokusy zapísať do notesu. 
 

Drolph ostal sám. Po nejakom čase musel opustiť budovu, a presťahoval sa mimo Geopolisu. Na juhu našiel dočasne útočisko v Solidare. Tí mu dali pokoj, a mohol sa venovať svojim výskumom.
 

Nedávala mu spať posledná komunikácia, ktorú s vami v ten večer mal… a síce vaše upozornenie na neznámy objekt. Zacal skúmať nočnú oblohu, a všimol si zvláštne svetelné objekty. Preto sa rozhodol, že sa musí vrátiť do centrály NSP. Spojazdnil manuálnu mechaniku na observatóriu - začal skúmať zvláštne telesá. Nedávno však vežu obsadili ghúlovia. Nemal šancu sa dostať mimo budovu. Preto obrátil zrkadlá v teleskope tak, aby odrážali a zásobovali mesačný svit (takže žiaden elektrický tajomný reflektor? Došľaka…) Vytvoril tak veľký signalizačný svetlomet, ktorým sa snažil privolať pomoc. Ked ste sa dostali nahor vy, musel vás však spútať - v tomto svete treba byť opatrný, naučil sa nikomu neveriť.

 

A tu prichádzaš na rad ty - podľa neho nie je totiž náhoda, že temnú dieru, ktorú ste nahlásili, ste objavili zrovna v ten deň, kedy zmizla elektrina. Vysvetlíš mu, že temná diera vás pritiahla, a posunula vás v čase. Vo vesmíre vám elektrina fungovala, ale až po prílete na zem vám prestali fungovať všetky prístroje. Drolph je vo vytržení. Údajne to podporuje jeho teóriu cudzích síl.
 

"Akých cudzích síl?"

To nevie. Vyšie bytosti? Cudzinci z iných planét? Neznáme vyvinuté civilizácie?

Jedno je podľa neho isté - temná diera bol nástroj, ktorým spustili blackout.
 

Ukážeš Drolphovi baterku. Drolph užasnutý si ju chce ponechať - podľa neho toto len potvrdzuje jeho teóriu. Baterka bola vo vesmíre, a musela získať nejakú formu imunty. Baterku mu môžeš alebo nemusíš nechať.
 

Teraz ale k bájnemu elektrickému mestu - existuje niečo také?

"Ach, zasa tieto kecy o bájnom mieste, kde funguje elektrina!" poznamená Drolph. Vysvetlí ti, že túto bájku začali ešte ľudia, ktorý hovorili o tajnom medzinárodnom bunkri, tajnom protiatómovom úkryte. Samozrejme, základ príbehu je pravdivý - sám poznal niektorých vedcov, ktorý vraj na tomto projekte pracovali. Ale ako to už býva, čím dlhšie sa príbeh hovoril, tým viac sa do neho vymýšľalo hlúpostí. Je to len obyčajný bunker, nikto však už nevie kde, keďže projekt bol tajný. A ak aj by ho našli, tak tam nič zaujímavé neobjavia.
 

Drolph sa ale zahľadí na baterku. Začne hlboko premýšľať.
 

Keďže baterka na zemi funguje, je možné, že nejakým spôsobom dokáže odtieniť pôsobenie z temnej diery. A bunker, ktorý sa staval, bol vyvíjaný tak, aby doň nepreniklo žiadne žiarenie. Teoreticky je teda možné, že niektoré prístroje, ktoré v bunkri sú, by mohli fungovať.

Drolph pripustí možnosť, že niečo na tých poviedkach môže byť pravdivé. Súhlasí, že má zmysel bunker nájsť - lenže ako?

Drolph ti poradí miesto, kde začať hľadať - jednalo sa o medzinárodný projekt. Niečo o bunkri by sa teda malo nachádzať v  medzinárodnej armádnej základni na juhu Geopolisu. Drolph už však s tebou nemôže ísť… predsajlen má už svoj vek. 
 

Adavella sa ponúkne, že ho odvedie naspäť do Solidare. Tiež ti pripomenie, aby si sa v Solidare zastavil - si tam pozvaný ako významný hosť. A bude ti aj nápomocné pri hľadaní bunkru.

 

Po dokončení konverzácie zistíte, že do budovy sa dostal gang Pekelných fretiek, ktoré vedie šialenec Ferrari.
 

  • Máte možnosť vyjednať, že vás pustia, bude to však extrémne drahé.
  • Máte možnosť sa prestrielať, rátajte ale s riadnym bojom.
  • Máte možnosť utiecť cez už spomínaný, žeriav, po ktorom sa viete dostať na druhú budovu - vyžaduje to však veľkú mechaniku a silu.
  • Máte aj štvrtú možnosť, uniknúť cez nefunkčný výťah nadol, až sa dostanete ku kanalizačnej šachte - chce to však vysoký sneak.

Tak či tak sa nakoniec dostanete z budovy.


Čaká vás cesta na juh, k armádnej stanici - pevnosti...