09C - Saeglorpur

Najvýchodnejšie mesto v Nevaerune je Saeglorpur - bývalé moderné elfské mesto. Jediná cesta do mesta vedie cez dolinu Faeridah.  Tu, ak chceš, môžeš odbočiť na jeden prepracovaný side quest - klikni na tento odkaz, otvorí sa ti nové okno.

 


 

Ak máš v partii Solaris, toto je mesto, v ktorom môže spoznať svoju minulosť.

 

Keď vstúpiš do mesta, všimneš si niekoľko elfov, ktorí zbierajú a hľadajú v odpadkoch  ruinách nejaké zničené veci. Nevšímajú si ta. Keď sa pokúsiš s nimi nadviazať rozhovor, prekvapene na teba budú hľadieť, ale neodpovedajú. Niektorý elfovia len neprítomne sedia alebo ležia na zemi.
 

Jeden z elfov ti nakoniec gestom ukáže, aby si ho nasledoval. Odvedie ťa do provizorneho obydlia neďaleko. Presvedčí sa, že ho nikto nesleduje. Zoberie si tabuľku a písaciu potrebu, a začne písať.
 

Napíše, že nerozumie tvojim zvukom, že musíte komunikovať cez písané slovo. Ale že nech to nikde neprezradíš. Podá ti druhú tabuľku.

Elfovia zbierajú staré zničené zariadenia, ktoré predávajú pánovi Bielemu (Mr. White). White je človek, ktorý k nim zavítal pred rokmi. Vyrába im rôzne pomôcky a nástroje,  je vraj veľmi múdry. Tiež im plní nádoby s tekutým šťastím. Tekuté šťastie ta vraj spraví šťastným a odpočatým. Keď si tekuté šťastie vypýtaš, elf nervózne odmietne - sám má málo, musíš si šťastie zaslúžiť a doniesť pánovi Bielemu zvláštne prístroje na výmenu.
 

Ak si foxling, vieš, čo tekuté šťastie je… k tomu sa ale dostaneme neskôr.
 

Na otázku, prečo sú nemí, resp. nerozprávajú, ti povie, že nevedia vydávať zvuky, ktoré vydávaš ty, alebo pán White.
 

Adresu miesta s kľúčom elf nepozná, máš ale s tým ísť za pánom Whiteom - on je veľmi múdry a pozná odpovede na všetky otázky. Hlavne mu nehovor, že ste sa spolu bavili. Momentálne je ale preč, a vráti sa až večer. Keď sa zotmie, máš prísť pred veľké hlavy harpií. Veľké hlavy harpií sú sochy pred vstupom do prírodovedného múzea.
 

Medzitým môžeš splniť nejaké drobné Side quest na pomoc elfom.

Večer sa môžeš vydať k múzeu. Brány múzea sú uzamknuté. Keď zaklopeš, zhora na teba zasvieti silné svetlo reflektorov, elektrických. Ako to je možné? …


 

Strih. Z amplióna začuješ hlas:

"Tvoja cesta tu skončila. Otoč sa, a už nikdy nevkroč do tohoto mesta!".
 

Máš viaceré možnosti, ako odpovedať… môžeš sa mu vyhrážať, pokúsiť sa mu vysvetliť situáciu, vtipkovať… najefektívnejšia odpoveď je zasvietiť svojou baterkou a povedať "Aha, aj ja mám také."
 

Tak či tak po pár výmenach začne svetlo blikať a zvuk vypadávať. Zrazu sa všetko vypne. Na balkón sa vyterigá starí pán, foxling, s prešedivelou srsťou - vyzerá, ako snežná líška. Cestou o zábradliu sa sťažuje, nadáva a hovorí, ako sa na to celé môže už vysrať. Pýta sa ťa, kto si. Nakoniec ta po debate a tvojich argumentoch pustí dnu.

 

Vo vnútri vidíš veľké hromady šrotu, ktoré takmer komplet zakrývajú exponáty. Nefunkčné prístroje, súčiastky aeromobilov, dokonca elfské kosti. Starec si furt niečo hundre popod nos. Ponúkne ti čaj. 
 

Po otázke ohľadom adresy a šifrovacieho kľúča ti odpovie, že z budovy je ruina - padlo na ňu lietadlo, a je komplet zničená. Spýta sa ťa, načo tam potrebuješ ísť.

Keď spomenieš úmysel vyhľadať bunker, zasmeje sa… ale uzná, že to nie je zlý nápad. Poprosí ťa, aby si mu odtiaľ doniesol niečo, čo má vysoké množstvo scarletu. Moze to pomôcť jeho výskumu. Nikto iny vraj netuší, ako sa s tým dá pracovať.
 

Keď spomenieš Drolphovo meno, starec sa zamračí. Najprv chce, aby si odišiel. Keď sa ale ukľudní, prezradí ti, že sa s Drolphom poznal. Jeho meno je Niky.
 

Jeho zmiznutie nebolo náhodné. Rozhodol sa utiecť, pretože sa s Drolphom prestalo zhodovať na teórii o zániku elektriny. Drolph podľa neho začal prepadať paranoji, jeho teórie o vesmírnom vplyve nedávali zmysel. Pomaly to zhadzoval na útok mimozemšťanov z inej galaxie. Niky sa snažil nájsť súvis so scarletom, pretože jeho experimenty ukazovali, že prístroje zaznamenávajú nevídanú aktivitu scarletu. Drolph mu však nepomahal, naopak, urážal jeho teóriu. Preto musel odísť.
 

Niky vďaka pokusom s mágiou odhalil, že niektoré elektrické prístroje, ktoré obsahovali v sebe scarlet, obsahujú príliš veľké množstvo tejto látky - väčšie, akoby mali.

Jeho teória je, že nejakým magickým impulzom zablokovali energiu zo scareltu, a tak všetky prístroje prestali fungovať. Nevie si ešte vysvetliť, prečo nefunguje ani obyčajné dynamo, v ktorom sa scarlet nenachádza. Ale je vraj tomu na stope.
 

Zásadný skok nastal, keď dokázal nazbierať veľké množstvo scarletu, ktoré má byť blokované, extrahovať ho, a následne podrobiť silnému tepelnému tlaku, ktoré scarlet dočasne odblokuje. Niektoré prístroje dokázal tak dočasne zfunkčniť - ako si mal možnosť vidieť. Lenže ich fungovanie trvá len niekoľko sekúnd. Mimochodom, to svetlo a amplión, ktorý ťa mal vystrašiť a odohnať, bolo napojené zo scarletu, ktorý elfovia hromadili mesiace. Díky. 
 

Keď sme pri tých elfoch - Niky vysvetľuje, že elfovia nerozumejú hovorenému slovu. Nie pre to, že by boli nemý alebo hluchý. Lenže všetci elfovia v Saeglopure mali v sebe implantáty, ktoré im uľahčovali život. Najpopulárnejší bol komunikačný implantát. Keď nastal blackout, implantát im zničil hlasivky. Zopár preživších tak stratilo schopnosť vydať čo i len hlásku. Ako generácie rástli, mohli rodičia svoje deti naučiť len písať a čítať, komunikovať gestami. Tak vznikla generácia, ktorá sa nikdy nenaučila hovoriť.
 

Pre Nikyho je to výhodné. Môže pracovať  ani by ho vyrušovali, v utajení, lebo elfovia nikomu nič nepovedia. Keď sa ho spýtaš na tekuté šťastie, Drolph znervoznie, povie, že to je niečo spoločné s božstvom elfov, a že im dodáva vedľajší produkt pri extrahovaní scarletu. Nič zvláštne.
 

Ak si elf, alebo máš v skupine Solaris, vysvetlíš mu, že to je pekný bullshit - o žiadnom tekutom šťastí si doteraz nepočul. Podozrenie z nekalej činnosti u teba narastá.
 

Späť k úlohe: do budovy, do ktorej sa potrebuješ dostať, sa dá jedine tak, že odstrániš vrak lietadla. Na to ale potrebuješ ťažký stroj. Niky taký jeden v meste pozná, je na stavenisku, takmer nedotknutý. Stavenisko obsadilo iba zopár harpií. 
 

Aby ho spojazdnil, potrebuje nejaký prístroj, ktorý obsahoval scarlet - veľa scarletu. Jeden taký pozná - je to generátor elektriny v mori na severe. Sám bol pri jeho inštalácii. Ten menil morské vlny na elektrickú energiu. Jeho vnútorný generátor obsahuje vysoké množstvo scarletu, ktoré pomáhalo efektívne zbierať energiu. Je starý na to, aby sa tam trepal, a elfov nemôže vyslať. Generátor obsahuje toľko scarletu, že by mal postačiť sfunkčniť buldozér, a ešte ostane Nikymu na výskum.

 

Keď odhalíš Solarisinu minulosť, zistí, že má medzi elfami možno žijúceho potomka… bratranca. Nájdeš ho. Jeho meno je Elon.


Solaris sa s ním tajne stretne v stane. Bratranec začne písať na papier.  Takto spolu komunikujú so Solaris celú noc. Zisti, že bratranec sa zaujíma o Nikyho výskum, je jediný, ktorého Niky pustil priamo do jeho laboratória… rád by niečo zistil viac. Solaris ti navrhne, aby ste ho odviedli do Atharanitu. Tam v knižnici možno zistí viac.
 

Cestou do Atharanitu sa snaží Solaris bratranca presvedčiť, že ho naučí rozprávať. Bratranec to odmieta. Nechce. Nevieme prečo. 
 

Zistíme to až v Atharanite v knižnici. Bratranec je totiž užasnutý z knižnice, ale ako pobehuje, tak zhodí jeden stĺpec kníh, ktorý mu spadne z rachotom na nohu. Bratranec zahreší: "Do prdele!"

Ukáže sa, že bratranec vie rozprávať, aj ostatní elfovia. Bratranec sa predstaví - volá sa Elon. Niky im ale povedal, že musia byť pred cudzincami ticho… vyhráža sa, že im potom nebude dodávať tekuté šťastie. Ale nie len to - báli sa ho, lebo dokázal ovládať tie čudesné prístroje a báli sa, že ich zabije.
 

Čo je vlastne to tekuté šťastie?

Ak si foxling, vieš to hneď od začiatku - je to droga, ktorú foxlingovia získavali zo scarletu, vysoko návyková. Ak nie si, musíš to dohliadať v knižnici v Atharanite.

 

Na severe musíš zohnať generátor. Musíš poraziť nejaké morské azury a tak.

 

Keď donesieš generátor Nikymu, Niky ti pomôže odpratať trosky lietadla.
 

Keď Nikyho konfrontuješ so zisteniami o drogách, Niky poukáže na to, že túto drogu dal elfom, ktorý boli zranený a trpeli… ostatní ju po ňom začali vyžadovať sami.
 

Keď ho konfrontuješ s klamstvom ohľadom mlčania elfov, Niky sa na teba naštve. Niky pracuje na zisteniach, a potrebuje kľud a diskrétnosť. Nepotrebuje, aby mu tam vtrhli pátrači Originguardu alebo iný. Elfovia sa mu podrobili dobrovoľne. Môžeš poukázať na jeho pokryvenú morálku, avšak Niky sa nezmení. 
 

Môžeš elfov tajne presvedčiť, aby ste sa postavili Nikovi. Zorganizuješ jeho zvrhnutie. Elfovia odvedú pozornosť, a ty sa dostaneš do múzea. Porazíš Nika. Niky, než ho dorazíš, ťa varuje, že len on vie, ako navrátiť elektrinu do Nevaerunu. Bez neho to nedokážeš. Môžeš ho nechať žiť, ale musí dať elfom slobodu. Niky bude na teba do konca života nahnevaný, ale bude súhlasiť. Môžeš ho aj zabiť. Ak ho zabiješ pred odprataním trosiek, pomôžu ti elfovia - iba to nejaký ten deň potrvá.

 

V budove potom nájdeš šifrovacý kľúč.

Ďalší kľúč čaká na svoje objavenie...