09D - Valtar

Valtar je zničené zdevastované mesto trpaslíkov, plné ghúlov a prízrakov. Mesto sa nachádza na juhozápade, v pustatine, hneď za hranicou postihnutou rádioaktivitou.
V meste nie je takmer živej duše, za to monštrám sa tu darí.


V pustom meste ale stretneš jednu nečakanú osobu - je to Maillou. Čo tu robí?
Maillou sem prišiel nájsť rodinné sídlo jeho otca, spomínaš si?
Vzájomne si môžete pomôcť. Maillou nevie, kde sa sídlo nachádza. Dáva ti nejaký popis, ktorý nie je moc veľa vravný. Spomína si, že otec mu ešte hovoril, že ráno nepotrebovali budík, lebo ich budilo ráno hlučné zvonenie. To znamená, že ich sídlo bude niekde pri zvonici.


Ked sa dostanete k zvonici, zistíte, že pod jej vrcholom odpočíva drak. Ospalo zdvihne hlavu, pozrie sa vašim smerom, a znova ju položí. Ak sa pokúsiš vystreliť alebo zaútočiť na draka, Maillou ťa zastaví - počkaj, nezabíjaj ho. Všimol si nás, a aj tak na nás neútočí. Nemá v úmysle nás zožrať.
Keď sa ku drakovi priblížiš príliš blízko (čo je treba), drak vstane, s hrmotom zletí k tebe, a strašným revom ťa ohluší. Maillou kričí na teba, aby si na neho neútočil. Drak ťa ale zasiahne tlapou, ty odletíš dozadu - stratíš nejaké množstvo HP. Drak otvorí ústa, v ktorých sa rozhorí plameň.Keď zaútočíš na draka, Maillou ti celú dobu bude nadávať. Napriek tomu ti v boji pomôže. Keď draka konečne zabijete, pribehne k tebe Maillou, a nakričí na teba. Prečo si ho zabil? Prečo si na neho útočil? Drak ťa chcel len vystrašiť. Prečo musíte vždy všetko ničiť a zabíjať! Nemáte žiadny rešpekt voči životu?
Maillou si to dobre zapamätá.

Ak na draka nezaútočíš, aj keď sa chystá ťa zapáliť, drak ťa v poslednej chvíli prestane strašiť. Odpľuje si, a prehovorí na teba: “Ty máš ale gule, stáť bez pohnutia pred drakom.”
Počkať, draci hovoria?
“Samozrejme, že draci hovoria. Odjakživa sme hovorili.” Drak ti rozpovie a ozrejmí, ako to s ich vyhnanstvom naozaj bolo.

Jeho meno je Leanadramon. Má cez 200 rokov, a jeho svorka žila na hore Gimli, v ktorej sa ťažil scarlet. Jeho, ale aj svorky, ktoré žili na Paevarskej nížine, vyhnali obyvatelia Neaverunu.

Povieš mu, že ste sa učili v škole, že sa vás Neaverčania snažili bezpečne odchytiť a nájsť vám bezpečné miesto na život, ale že draky napádali robotníkov a mstili sa vypaľovaním okolitých dedín. Leanadramon ťa zastaví - vôbec to nie je pravda. Draci sa snažili s nimi vyjednávať - cheli, aby im nechali územia, chránené, do ktorej nebudú zasahovať. Lenže ako ľudia, tak aj trpaslíci ich postupne vytláčali na okraj. Trpaslíci potrebovali čoraz viac zasahovať a dolovať v hore Gilmi. Ľudia začali s výstavbou Geopolisu, mesto rozširovali, a neposlušných drakov lovili. Keď už bolo územie vyčlenené pre drakov zmenšené tak, že sa nemohli ani len poriadne preletieť, rozhodla sa časť drakov dať na odpor. Lenže proti bojovým lietajúcim strojom, ktoré ľudia vynašli, nemali draci šancu. Utrpeli veľké straty. A tak tí, čo ostali, sa rozhodli nakoniec odletieť na východ, do krajiny zvanej Stingolt.

Povesti o oslabených Neaverčanoch sa dostali aj do Stingoltu - vraj ich stroje už nefungujú. Leanadramon sa tak po vyše 100 rokoch rozhodol vrátiť na horu Gilmi. Tá je pre ňeho ale neobývateľná - všetky zvery, zeleň, všetko zmizlo - hora je chorá.

Môžeš mu vysvetliť, čo sa v hore stalo - o rádioaktivite, o atómovom výbuchu. Leanadramon sa na teba nahnevá - obviní tvoj druh, že ste zničili a zdevastovali krajinu. Nevážite si, čo vám príroda dala, a tak vás potrestala. Leanadramon potom odletí naspäť na zvonicu, kde sa chystá na dlhý spánok.
Ak si draka nezabil, Maillou sa ti poďakuje - nemá rád zbytočné zabíjanie nevinných tvorov. Zapamätá si to.
 

Vedľa zvonice nájdete sídlo Maillouho rodu. Vo vnútri sú ghúlovia. Po vyčistení domu sa ti Maillou poďakuje. Svoj amulet vloží do akéhosi väčšieho amuletu. Môžeš mu navrhnúť aby s tebou cestoval - Maillou ale znova odmietne. Chce si tu na nejaký čas odpočinúť, natiahnuť nohy, a rozmyslieť sa, kam ďalej pôjde.

Šifrovací kľúč sa nachádza v jednej z budov Valtaru.

Poďme nájsť ten posledný...