10 - Rabbit in the hole

Máš všetkých 5 šifrovacích kľúčov, a vydal si sa naspäť do Solidare.

 

Keď prídeš za Zephyrom, metlou odháňa vrany, ktoré ho otravujú a sadajú mu má rímsu. Zephyr sa posťažuje, že by mal ísť už na dôchodok. Keď mu dáš dokument a kľúče, odblokuje dokument. Nájdeš tam popis bunkra - vyzerá to ako vcelku rozsiahly podzemný komplex. V dokumente sú aj kúzla a kódy, ktorým odomknete vchod. Kúzlo je dosť komplexné - Zephyr ti poskytne zvitok s uzamykacím kúzlom. Nájdete tam aj mapu, kde sa bunker nachádza - v hore Walabic Mount. Je to na najvýhodnejšej časti mapy, tak, že to poriadne nie je vidno na hernej mape. Je to zamrznutá časť Neaveranu, keďže sa jedná o veľhory. Nastal teda ten okamih, kedy sa môžeš konečne ísť pozrieť do toho bájneho miesta, v ktorom údajne funguje elektrina.

 

Aj keď, nie tak úplne… Zephyr ti povie, že ťa tu hľadal Drolph. Bol veľmi rozrušený, a potreboval ti niečo dôležité povedať. Kým sa vydáš na cestu, mal by si sa za ním zastaviť. Zephyr si potom všimne, že na rímse má teraz plcha. Zoberie metlu a začne sa oháňať. V tomto boji mu asi nepomôžeš...

 

Drolph pobehuje po svojom laboratóriu. Drolphovi sa totiž potvrdzuje jeho teória o zásahu mimozemských síl. Porovnával pohyby telies na hviezdnej mape, ktorú vypracovali pred blackoutom, s terajšími záznamami, ktoré nazbieral v hvezdárni. 
 

Mnohé objekty sú na inom mieste. Je tu zjavný posun svetelných objektov. Tieto objekty sa dajú vysvetliť rôzne, ale keď použije Occamovu britvu, vychádza mu z toho len jeden záver - mimozemský votrelci, ktorí sledujú túto planétu.

Ak máš veľmi vysokú vedu, môžeš poukázať na niektoré nezrovnalosti - predsa len používa 50 rokov starú mapu, nemohla sa planéta za tej čas posunúť vo vesmíre tak, že telesá sa teraz vyskytujú inde?

Drolph na tento argument ale moc nehľadí. Navyše, ako vysvetlíš tie nové objekty?

Mimozemská civilizácia sa rozhodla obsadiť túto planétu. Snaží sa zneškodniť súpera, a tak zabránila fungovaniu elektrickej energie.

Prečo ale čakajú už niekoľko desaťročí na inváziu? Drolph nevie, avšak čas je relatívny - veď ty sám si dôkazom, že 50 rokov môže pre niekoho znamenať sekundy. 

Drolphovi môžeš povedať aj o Nikovi. Drolph zváženie. Ale nie je tak prekvapený, ako by si očakával. Drolph totiž túto možnosť pripustil, že utiekol - v ten večer, kedy sa Niky vyparil, sa veľmi pohádali.
 

Ak Drolphovi povieš o Nikyho zisteniach, Drolph sa zamyslí, ale potom sa začne smiať. Niky podla neho nie je vedec, ale inžinier - dočasné sfunkčnenie prístrojov síce vyzerá ako veľký objav, ale prirovnáva to k cirkusovému číslu. Nevyrieši to problém. Vedec musí zistiť príčiny a spojitosti. Môžeš Drolphovi oponovať, že Niky zistil prepojenie medzi vysokou koncentráciou scarletu a zmiznutím elektriny. Drolph len zopakuje, že Niky maximálne experimentuje a hrá sa s hračkami. Navyše, nepodporuje Nikyho objav práve Drolphovu teóriu o zásahu mimozemských síl?

Drolph ťa nabáda, aby si mu pomohol s bojom proti mimozemšťanom. Jedine tak dokážete zvrátiť bezelektrický stav, ktorý je. Drolph musí ešte preskúmať, kde sa nachádza materská loď, a ako ju poraziť. Preto ti dá za úlohu nájsť v bunkri tajné zbrane, na ktorých armáda pracovala. Počul o nukleárnych raketách, ktoré dokážu doletieť do vesmíru. Musíš v bunkri nájsť akúkoľvek zmienku o tejto zbrani.

 

Vydáš sa teda na cestu k bunkri. Hneď ako opustíš Drolphovo laboratórium, zastaví ťa tajomný posol. Má pre teba správu od Nikyho - samozrejme, ak si ho nezabil. Hovorí, že Niky sa posunul s výskumom. Máš sa za ním zastaviť. Táto možnosť je nepovinná, ale prečo nie? Máš to predsa po ceste.

 

Podľa toho, ako si rozhodol o Nikyho osude, bude vyzerať Saeglorpur. Ak si oslobodil Elfov, zistíš, že síce sú slobodní a rozprávajú, ale je to skôr vrieskanie jeden po druhom… Niky ich totiž odstrihol od tekutého šťastia, a elfovia prežívajú náhlu abstinenciu dosť ťažko. Bijú sa o posledné zásoby, majú záchvaty, niektorí sa snažia drogu neúspešne vyrábať sami. Nečakaj vrelé privítanie - elfovia ta obvinia, že si ich zavádzal, a že takáto sloboda je im na hovno.

Ak si stál na strane Nikyho, elfovia budú ešte viac zúbožení ako minule.

 

Niky si takmer nevšimne tvoj príchod. Niky ti vysvetlí, že sa posunul vo svojich zisteniach - scarlet sa dostal do predmetov, v ktorých pôvodne ani nebol. Nie je to však ten scarlet, aký sme poznali - tento je skôr v plynnej forme - akoby všetky prístroje nasiakli túto látku, ktorá bráni elektrine fungovať. Niky si je istý, že dokáže dlhodobo zvrátiť efekt blokujuceho scarletu - potrebuje ale rozpoznať kód scarletu na molekulárnej úrovni. Na to potrebuje zachovaný najmodernejší mikroskop. Taký, ktorý bol dobre izolovaný od vonkajších vplyvov. Keďže si mu spomínal bunker, napadlo ho, že práve tam sa môže nachádzať. Ak si predtým Nikymu doniesol generátor, Niky ti teraz poskytne špeciálny červený scarlet, ktorý vytvoril - je na to, aby dokázal dočasne sfunkčniť nejaký prístroj. Daj si ale pozor - funguje iba jednorazovo.
 

Pýtaš sa Nikyho, či je možné, že niekto umelo tento scarlet vytvoril a nakazil všetky stroje v Nevaerune. Niky túto možnosť pripúšťa, ale pre neho táto informácia nie je tak dôležitá. Môžeš sa ho spýtať na Drolphovu tézu o mimozemšťanoch - či to nevypustili oni. Niky sa hlasno smeje - mimozemšťania sa snažia obsadiť planétu? Ak majú technológiu tak vyvinutú, že jedným ťahom zablokuje elektrinu v Nevaerune, tak by nemal byť problém pristáť a obsadiť planétu. Alebo čakajú, kým všetci pomrú? Alebo sú to len škodoradostné bytosti, ktoré nám zoberú hračku a potom sa 50 rokov na nás bavia?
 

Aj keď poukážeš na mnohé súvislosti, Niky nie je ochotný prijať túto teóriu. Temná diera a mimozemšťania? Kauzalita ešte neznamená aj súvislosť. Neznáme objekty na oblohe? Nechce sa mu veriť, že Drolph dokáže v tej starej makovici ešte niečo poriadne spočítať.

Kto to ale vypustil, keď nie oni? Niky nevie - môžeš si dosadiť akúkoľvek konšpiráciu - 5 bohovia, bájna príšera, nevydarený experiment… nič to nemení na tom, že sa tento stav musí zmeniť.

 

Ak si Nikyho zabil, zastaví ťa posol, aby si sa zastavil za Solarisiným bratrancom Elonom. 

Nájdeš ho v Nikyho bývalom laboratóriu. 

Elon totiž pokračuje v Nikyho práci.

Elon sa dopátra k tomu istému, s malou zmenou - zaujíma ho, čo blackout spôsobilo. Nevylúči ani Drolphovu teóriu. Ale, aj keď to nerád robí, uznáva, že niečo môže byť pravdy na Mementovej teórii o mágoch - blokácia scarletu je tak netypická, že jedným z vysvetlení môže byť aj neznáme obrovské kúzlo, ktoré by scarlet aktivovalo a zmenilo jeho správanie.

Taktiež ti dá za úlohu nájsť mikroskop. 

 

Ak Niky žije, ale nie je ti sympatický, máš možnosť teraz alebo nikdy ísť za Elonom, ktorý je v knižnici v Rebirthe. Táto možnosť je skrytá, musíš sa tak rozhodnúť sám - úloha ťa tam nebude tlačiť. 
 

Tu Elon tiež zisťuje niečo o Nikyho práci. Potreboval by ale niektoré jeho poznámky, konkrétne 11 zošitov, o ktorých vie, ktoré videl, keď sa ošmietal v laboratóriu. Dostaneš Side quest Elon's Eleven, kde musíš tajne ukradnúť z Nikyho laboratória jeho poznámky. Keď tak učiníš, Elon si vypýta 2 dní na skúmanie poznamok. Potom pokračujeme, ako som spomínal vyššie.

 

Pokračuješ teda smerom k Walabic Mount.

Ako stúpaš do kopca, dostávaš sa na okraj hernej mapy. Prechádzaš vysokohorskou krajinou, kde narazíš zem tam na nejakú chatku, jedno lyžiarske stredisko, a prázdnu rozhľadňu. Na úrovni večného snehu, keď prejdeš úzkou úžinou medzi horami, ťa čaká nepríjemná skutočnosť - pred tebou sa nachádza obrovská roklina, kaňon, dlhý desiatky kilometrov. Tvorí tak nepriechodnú priepasť. Za ňou sa týči vysoká hora - Walabic Mount.


 

Ako tak hľadíš aj so spoločníkmi do tej priepasti, začuješ za sebou známi ženský hlas:

"Hovorila som ti, že sa naše osudy ešte skrížia."

Je to čarodejka, ktorú si spoznal v Kveykure. Má na sebe nové oblečenie, takisto zvádzajúce, ako to predtým. Nemôže jej byť zima? Jej nie - má teplú kožušinku.
 

Samozrejme ťa zaujíma, čo tu robí. Hádam nešla len tak náhodou okolo.
 

Čarodejka sa prizná, že si ju zaujal. Keď odišla z Kveykuru, potrebovala zaistiť niektoré veci v Solidare. Osud ťa zaviedol do tohoto mesta tiež. Keď zistila, že sa v meste nachádzaš tiež, nedalo jej to, a chcela vedieť, čomu si na stope. Preto očarovala plcha, ktorý bol na chvíľu jej ušami a očami. Zistila tak, že chceš nájsť bájne elektrické mesto. Zvedavosť jej nedala, a tak ťa sledovala až sem.
 

Mimochodom, nemôžem ta nejako oslovovať? Viem, že mi nechceš povedať svoje meno, ale volať ťa Čarodejka je dosť otravné. Čarodejka sa zamyslí - Čo tak, napríklad, Foxy?
 

Foxy vidí, že si neviete rady. Sú dve možnosti, ako sa dostať na druhú stranu. Foxy ti ukáže smerom nahor, na pravú horu - vidno tam zhrdazvenú reklamu na vyhliadkové lety vrtuľníkom. Super, ale čo s tým? Ak máš červený scarlet, môžete skúsiť ísť hore, nájsť vrtuľník a sfunkčniť ho.

Ak červený scarlet nemáš, alebo ho nechceš použiť, máš vždy možnosť zostúpiť nadol. Foxy ti ukáže schovanú úzku cestičku na dno kaňona, ktorú z vrchu videla. Je to horský extrémne úzky chodník, ktorý po kraji útesu ide nadol. V niektorých miestach prechádza do krátkych jaskyní. Dole zistíte, že kaňonom preteká ľadová rozbúrená voda. Je ale vidno, že pod vodou sa pohybujú - jaky?!
 

Spomenieš si, že ste sa o tomto mieste učili v škole - neznáme gravitačné sily v tomto kaňone spôsobili, že rieka tečie niekoľko metrov nad zemou. Musíte sa teda dostať pod jej hladinu. Môžeš do rieky skočiť, ale boj so silným prúdom bude neľahký. Keď preplávaš na dno, spadneš zo 4-5 metrovej výšky a utrpíš zranenia. Preto je vhodnejšie nájsť tunel - prechod, jaskyňu, cez ktorú sa dostaneš nadol. Prejdeš na druhú stranu, a popri stene útesu nájdeš ďalší tunel, ktorým sa dostaneš na druhu stranu, na úbočie Walabic Mount.
 

Druhá možnosť sa javí ako jednoduchšia - použiť vrtuľník. Vylezieš teda k vyhliadkovému centru, a spojazdníš vrtuľník červeným scarletom.
 

Len čo sa dostaneš do vzduchu, začnú z mrakov nad tebou zlietavať harpie. Zopár ich dokážeš pobiť, ale je ich veľa. Foxy navrhne, aby si vystúpal do oblakov. Keď tak spravíš, narazíš na ľadový útes vo vzduchu. Sú to ľadové ostrovy, ktoré sa vznášajú v oblakoch (Intestelar music intensifies). Vrtuľník je poškodený, musíš s ním pristáť na jednom z ostrovov. Z vrtuľníka zoberiete lano. Potom ťa čaká nie moc prehľadné bludisko ľadových ostrovov v oblakoch, cez ktoré sa musíš dostať až k hore.

 

Tak či tak sa dostaneš k bunkri. Vchod do bunkru je zatarasený masívnou bránou ako z vaultu. Chceš naťukať kód na odomknutie… ale nejde elektrina, zabudol si? Ak máš červený scarlet, problém ľahko vyriešiš.
 

Ak nemáš, tak musíš nájsť alternatívny vchod. Pozrieš si plány bunkru - pod vrcholom hory je malá úzka vetracia šachta. Žiadny človek sa do nej ale nezmestí. Možno nejaké malé zviera… otočíš sa na Foxy. Ta dokázala ovládať plcha. Nedokázala by teraz ovládať nejakú líšku, zajaca, čo by sa dostalo do vnútra?
 

Foxy prikývne hlavou - jasné, že áno. Len musíš také zviera chytiť. 
 

"Čiže to si musela toho plcha chytiť? Alebo máš chovnú stanicu špehovacích plchov?". Foxy ti vysvetlí, že vie zviera očarovať aj na diaľku. Ak si nezabil Leviatha, stačí nájsť malé zviera v okolí a Foxy sa postará o ostatné. Ak si Leviatha zabil, Foxy ti nebude chcieť uľahčiť prácu - keď už si zabil obrovského Leviatha, nebude ti robiť problém chytiť živého malého zajaca. Chytanie zajaca je otravná nudná úloha. 
 

Zajac potom zlezie do šachty. Foxy medzitým, ako sa snaží nájsť vchod zvnútra, sa ťa pýta, čo plánuješ robiť s objavmi, a na koho strane stojíš. 
 

Foxy do teba bude vyrývať, nech stojíš na strane kohokoľvek. Jej názor na to, čo spraviť s elektrinou, ako zmizla, kto za tým je, je pre teba ťažko čitateľný. Jedno ti ale povie - máš si dávať pozor na veci, ktoré sa javia ako zrejmé. Nikdy nevieš, aký reálny úmysel sa skrýva za postojmi, ktoré vládcovia prezentujú.
 

Zajac nakoniec otvorí dvere. Počkať, ako zajac dokáže otvoriť masívne niekoľko tonové dvere bunkru, so svojimi malými labkami? Aj toto ostane záhadou.
 

Vstúpite do bunkru. Vo vstupnej hale je tma jak vo vreci. Strašidelné ticho. Potrebuješ si posvietiť. Zapneš baterku alebo zapáliš fakľu. V tom momente sa rozsvieti celá hala, zapnú sa prístroje, oživia sa mechanizmy.

Bunker ožije...