13 - White Noise

Vydávaš sa na cestu do trpasličích baní v hore Gimli. Trpaslíci kopali príliš chamtivo a hlboko až vykopali… ale to je iný príbeh.

 

Ako sa blížiš k bani Gimlie, stáva sa krajina pustejšia. Hora a jej blízke okolie je už len zničená pustatina, zamorená oblakom rádioaktivity. Neďaleko vidíš červenú žiaru z aktívnej sopky.  

Dostaneš sa až k bráne veľkého podzemného mesta trpaslíkov, ktoré sa volá Gimlia. Tam osamotený strelec v jednej zo strážnych veží bojuje proti ghúlom, vcelku veľkej skupinke. Strieľa po nich šípy. Pozabíjaš ghúlov, ktorí na teba zaútočia.

Z veže sa ozve známy hlas, ktorý ti ďakuje. Je to Mailou, opäť. Cez ústa má len chabé respirátor.
 

Čo tu robíš, Maillou?

Maillou je trocha nervózny, vysvetľuje ti, že ho kroky zaviedli až sem.

Ale prečo práve sem, do rádioaktívnej pustatiny?

Maillou sa ťa spýta to isté. Ak mu nič nepovieš, nepovie ani on tebe. Maillou pôjde s tebou, aj keď sa ti to nebude páčiť. On potrebuje ísť tiež do bane, ale nemá v teba dôveru, tak ta chce mať na očiach. 
 

Ak mu povieš svoj plán, Maillou sa zamyslí. Tuší, kde to silo je… jeho otec totiž pracoval v tejto bani, a hovoril mu aj o raketovom sile. Konečne ti povie, čo tu robí - ten medailón, ktorý má na krku, nie je len tak ledajaký. Má zvláštnu schopnosť. Ochraňuje svojho nositeľa. Problém je, že musí byť nabití scarletom priamo z prameňa - a ten sa nachádza tu. Spoločne si tak môžete pomôcť. Nečakaj, že ti povie, akú ochrannú schopnosť nositeľovi prinesie. Maillou sa správa tajomnejšie ako obvykle.

 

Vydáte sa teda do tmavých útrob bývalého baníckeho mesta. Takmer žiadne svetlo neprenikdne na väčšinu miest. Iba sem tam osvetľuje miestnosti jemné modré svetlo žiariaceho scarletu. Vačšinu protivníkov, čo sú ghúlovia, prízraky, troglotity, a rôzne podzemné jaštery, tak iba počuješ. Baterkou si môžeš svietiť iba ak používaš bariérové kúzlo - inak baterka pri takejto silnej radiácii nefunguje. V bani žijú ale pavúky, ktoré žiaria bielym svetlom, sú neškodné, a sem tam sa pohnú. Nie sú ale všade.

Ako postupujete hlbšie, obchádzate obrovské zničené banícke stroje. Niektoré sú vysoké ako mrakodrapy, a musíte občas po nich zísť dole. Je to vcelku bludisko. Ešteže Maillou vyzerá, že vie, kam ide. Vyzerá, že sa ženie, a je priveľmi sebaistý - akoby tu bol včera. Ak sa ho spýtate, či naozaj idete k raketovému silu, Maillou vás ubezpečí, že jednoznačne ano. Ako si ale môže byť tak istý, ak Gimliu pozná iba z rozprávania? Maillou ťa presviedča, že otec mu o tomto meste hovoril naozaj kvetnato.
 

Odbočíte do prava, a prichádzate k starým ruinám pôvodného mesta. Maillou sa teší. Toto je presne to miesto. Povie vám, že trpaslíci schovali silo do starého mesta. Prečo by ale schovávali silo?
 

Aby ste sa dostali ďalej, musíte rozlúštiť puzzle - logickú hádanku, keď sa musíte postaviť na správne kamene. Lenže toto ti hlava naozaj neberie - načo by trpaslíci blokovali vchod do sila starou hádankou? Tie v modernom svete predsa už nepoužívajú. Maillou ťa upokojuje s tým, že práve preto je hádanka bezpečnostný prvok, pretože ich málokto vie vyriešiť. Dosť mizerná ochrana, keď existujú unikátne kódy a kľúče, povieš.
 

Keď vyriešite hádanku, dostanete sa do veľkej sály, na ktorej vrchu je tunel. Maillou sa zdesene pozerá na steny. Je na nich vidno zásahy rýpadiel. Jedna stena je prebúraná a zatarasená rýpadlom - tadeto sa asi prekopali do tejto miestnosti. Maillou neveriacky zakričí.

“Všetko je preč, všetko mi vzali. Vy nenažrané svine! Zničili ste všetko, čo vám prišlo do cesty!”

Snažíte sa pochopiť, čo sa to deje. Maillou nájde jedinú poslednú rudu, ktorá tam ostala, a nabije medailón.

Maillou sa na vás pozrie novým pohľadom. Sebaistým, nahnevaným, prenikavím. Akoby sa ti pozeral rovno do duše. Vysvetlí ti, čo sa to vlastne deje:
 

Maillou je starší, ako sa zdá. V podstate má už cez 800 rokov. Prizná sa, že klamal o svojom otcovi - jeho otec nebol trpaslík. Ale Maillou mnohých trpaslíkov poznal - ešte pred blackoutom totiž žil v útrobách hory Gimli. Trpaslíci na neho pred stovkami rokov narazili, keď kopali základy starého mesta. Maillou s nimi uzavrel dohodu, aby ho nechali v hore žiť. Trapslíci súhlasili. Lenže časom, ako začali trpaslíci vo veľkom ťažiť scarlet, začali Maillouv príbytok narúšať. Zistili totiž, že Maillou je presne v nálezisku obrovského množstva scarletu. Maillou scarlet potrebuje k životu - bez neho by do pár rokov zomrel. Zaručuje mu prežitie.

Tu ho môžeš zastaviť - čiže počkaj, čo je Maillou vlastne zač? 800 rokov? Scarlet k prežitiu? A čo ten medajlón?

Maillou ti povie, že toto je jeho podoba, ktorú nadobudol po ďalšej dohode s trpaslíkmi. Tí totiž sľúbili, že s ťažbou scarletu pri ňom prestanú - Maillou im ale musí pomôcť nájsť alternatívnu žilu. A keďže Maillou bol pôvodne príliš veľký a nezmestil sa do tunelov, musel na seba zobrať jedinečnú podobu malého humanoida. Potreboval na to špeciálne staroveké kúzlo, a niečo, do čoho by svoju pôvodnú podobu uložil - medailón.

Lenže trpaslíci ho zradili aj druhý krát. Medailón mu ukradli, jednu časť schovali do armádnej pevnosti, druhú si nechal jeden z trpaslíkov ako cynickú trofej. Maillou tak v tejto bezbrannej podobe nemal proti nim šancu. Vyštvali ho mimo svoj domov.

Maillou bezcieľne blúdil Nevaerunom. Po tom, čo nastal blackout, pochopil, že nastal čas, aby sa pokúsil nájsť medailón.
 

Čiže, prerušíš ho, všetko to čo si mi povedal, bola lož? Wilson, tvoja matka, jej poprava?
 

Maillou sa naštve. Wilsona ani matku si nevymyslel. Wilson bol jeho priateľ, ktorý ako jeden z mála na jeho zvláštny výzor nezazeral, a pomáhal mu. Matka bola v skutočnosti žena, ktorá mu chcela pomôcť pri putovaní, a nájsť mu nový zmysel života. Bola to dobrá foxlingka, dobrosrdečná, ktorá iba pomáhala každému, kto to potreboval. Po tom, čo jej Memento a ostatní spravili, pochopil, že nemá zmysel zotrvávať v tejto podobe, a musí nadobudnúť svoju dávnu silu.

Ale čo vlastne Maillou je? Nadobudne svoju podobu modrého draka (že si mu vôbec s tým medailónom pomáhal). Vyzerá majestátne.

 

A tu sú dve možnosti, čo sa bude diať:
 

Ak si pred tým zabil draka Leanadramona, Maillou ti to teraz bude chcieť oplatiť. Hrubím dračím hlasom ti povie, že ide zaútočiť na Atharanit a pomstiť sa Mementovi. Nech sa akokoľvek rýchlo budeš chcieť ponáhľať, Maillou sa dostane do Atharanitu skorej, ako ty. Pred tým, ako vyletí von tunelom hore, zreve strašným revom. Počuješ stovky krokov rôznych príšier, ktoré Maillou privolal. Bude ťažké sa odtiaľ dostať.
 

Ak si Leanadramona ušetril, Maillou ti povie, že si váži, že nie všetci Nevaerčania sú zlí. Je nádej, že niektorí môžu zmeniť svet k lepšiemu. Ukáže ti, ako sa dostať k raketovému silu. Povie ti, že s Leanadramonom zaútočí na Atharanit. Je na tebe, či sa postavíš na ich obranu, alebo Maillou pomôžeš. Dá ti pár dní na to, aby si sa pripravil a rozhodol. Momentálne Mailloua nepresvedčíš, aby na Atharanit neútočil.

 

Pred tým, než sa dostaneš von, sa dostaneš k raketovému silu. Trebalo odbočiť doľava, čo ale tvoja postava pred tým nemohla spraviť (cut scene, alebo tak sa to nejak vyrieši). Tam už nie je problém na základe kľúčov odomknúť raketu a vybrať z nej nukleárnu hlavicu. 

 

Stále ale existuje možnosť, že Maillouvi zabrániš zničiť Atharanit - či už v zlom, alebo dobrom.
 

Odbočme preto znova na jeden drobný side quest…