Neaverun - Lore pred blackoutom

Píše sa rok 2042, ktorý sa počíta od prvého záznamu obchodnej dohody medzi všetkými rasami, známej ako "Khaertalský súhlas".

 

Vo svete elfov, foxlingov, trpaslíkov, orkov a ľudí sa nachádzajú bájne príšery ako hydry, mantikory, serpenty, ghulovia, prízraky, elephantodoni, obrovia, dendroidi, harpie, morské panny, leviathy, azury, gmorky, a samozrejme draci.


Ešte pred tým je ale dobré si otvoriť mapu Nevaerunu - ideálne ju mať otvorenú na druhej karte. Lepšie sa ti tak bude orientovať, keď budem spomínať niektoré geografické miesta - mapa je tu.

Fantasy svet v dobe stredoveku, ako ho poznáme, sa začal meniť po roku 1700.

 

Okolo roku 1700 nastal totiž technologický boom… najprv patentom parného pohonu začali trpaslíci budovať obrovské bane na železo, cement, ale aj scarlet - extrémne dôležitý minerál, z ktorého sa vyrábajú magické nápoje, a slúži čarodejom pre rôzne kúzla. Trpaslíci sa tak stali veľmocou nerastných surovín, od ktorej boli závislé ostatné rasy a mestá. Trpaslíci sa rýchlo stali najbohatšou rasou v Neaverune.

 

Ľudia boli najlepší v technologických vývojoch strojov - ako prvý začali stavať železnice, dokázali využiť ropu ako pohonnú hmotu, začali budovať veľké mestá.

 

Elfovia boli prvý, ktorý okolo roku 1820 skrotili elektrickú energiu. Postupne sa začalo v celom Neaverune s elektrifikáciou.

 

Foxlingovia, ktorí žili v nehostinnych podmienkach, sa živili prevažne rybolovom a poľnohospodárstvom. Ako chudobný národ tak ich technologický progres nebol moc rýchli. Pri depresívnom podnebí, v ktorom žijú, sa však veľmi rýchlo zdokonalili v pálení alkoholu.

 

Orkovia, posadnutí vojenskými vypravami, čoraz častejšie porušovali Khaertalskú dohodu… nakoľko ich politika bola striktne hierarchická a diktatorska, ich sociálny posun nebol tak významný, aby dokázal vyprodukovať vedeckú obec. Ich prežitie tak bolo závislé od patentov a tovaru od trpaslíkov, elfov a ľudí. Preto sa čoraz častejšie usilovali o agresívne prevzatie bani na železo, obsadenie železníc a vydieranie. Ich vojnové aktivity vyústili až v svetovú vojnu v roku 1895, ktorú započali orkovia obsadením trpasličej bane na scarlet. 

 

Trpaslíci sa spojili s ľuďmi, aby zaútočili na orkov. Orkovia sa snažili rozšíriť svoje rady o foxlingov, ktorým sľúbili technológie.

 

Kvôli vysokej ťažbe dreva v elfskych lesoch sa Elfovia dostali do konfliktu s ľuďmi a tým pádom aj trpaslíkmi. Elfovia s orkami podpísali tichú dohodu o neútočení, a tak sa stali akýmisi spojencami. Elfovia dodávali orkom technológiu a magické zbrane, orkovia elfom pomáhali vyhnať ľudí z ich lesov.

 

Zásadný zvrat nastal v roku 1903. Foxlingovia dodávali orkom žoldnierov za výmenu strojov a technológií, ktoré orkovia zasa získavali od Elfov. Orkovia však potrebovali čoraz väčšie zásoby jedla, ktoré im dochádzali počas obdobia sucha. Rozhodli sa preto zhabat mnohé úrody foxlingov. Ich protesty neboli vypočuté, a tak v dedinách foxlingov začali vznikať domobrany a odboje. Orkovia sa rozhodli na foxlingov, ktorí boli v ich očiach podradnou rasou, na svojho spojenca zaútočiť. Lenže foxlingovia, zvyknutý na nehostinné podmienky, pred orkami ustupovali. Svoje polia s úrodou zničili, a tak orkovia pri postupovali hladovali. Mnohí foxlingovia utiekli dočasne na more, kam ich orkovia nemohli prenasledovať. Frustrovaných a hladných orkov navyše napádali nečakane partizáni zo svojich ukrytých. Takto oslabené vojsko orkov sa dalo na ústup. Vojenská Sila im potom už neostala na boj na východnom fronte s ľuďmi a trpaslíkmi. Posledný rozhodujúci úder nastal v roku 1904, kedy sa od orkov oddelili aj Elfovia, a podpísali mier s ľuďmi a trpaslikmi. Orkovia tak museli priznať kapitulaciu. Ľudia iniciovali mierové rokovania, ako aj obchodné jednania, ktoré znamenali najväčší civilizačný posun všetkých rás. V roku 1905 sa rasy dohodli na vybudovaní veľkého mesta Geopolis, kde sa stretli všetky kultúry a rasy. 

Vďaka vojenskému pokroku dokázali z Paevarskej nížiny vyhnať drakov, ktorý vďaka bohatej krajine na faunu a flóru tu mali ideálne podmienky na život. Tieto vysoko inteligentné stvorenia (ktoré však nemajú vlastný jazyk ;) ), nemali šancu proti vrtuľníkom, stíhačkám a bombardovaniu. Obyvatelia ich takmer vyhubili. Tí, čo prežili, odleteli do neznámych končín Nevaerunu. Takmer na celej paevarskej nížine sa tak rozrastalo obrovské mesto Geopolis.

V roku 2042 už vo vzduchu lietali elektrické aeromobily a minivzducholode, stroje ovládali počítače. Kombinácia mágie a vedy zasa spravila obrovský pokrok v medicíne a v službách.

Poďme sa bližšie pozrieť na scarlet - najdôležitejšiu nerastnú surovinu v Nevaerune...