Rasy

Elfovia

Rasa, žijúca prevažne v Ag'Darahean lesoch. Elfovia sa vždy snažili dištancovať od ostatných rás - sčasti preto, lebo opovrhovali ostatnými rasami, ale aj pre strach. Elfovia sa od pradávna snažili súžiť s prirodou - skromné osady sa nachádzali v korunách vysokých a mohutných stromov, alebo v ich kmeňoch. Neveria v bohov, ale v silu posvätnej prírody ako celku. Nikdy nezačali žiadnu vojnu… avšak armádu museli vybudovať, kvôli častým útokom od ludi a orkov, ktorí sa snažili ťažiť Ag'Darahranské drevo. Elfovia mali sieť starostov a vladarov, ktorý museli prejsť ťažkými skúškami (fyzickými aj duševnými), a na konci si museli získať sympatie obyvateľov. Starostom alebo vladarom sa mohol stať ktokoľvek. Starostovia a vladari sa potom museli rozhodnúť pre ich predsedu, ktorí ich zastupoval pri diplomatických rozhovoroch s ostatnými rasami. Pocas technickej revolúcie Elfovia nemohli zastaviť modernizáciu spoločnosti, avšak vadili im zásahy do prírody. Boli to práve Elfovia, ktorí prišli na to, ako využiť elektrickú energiu. Vybudovali sieť železníc na elektrický pohon, aby mohli ekologicky cestovať a obchodovať s ostatnými rasami. Elfovia nestavali žiadne veľké veľkomestá, ich politikou bola ochrana prírody. Preto na dopravu využívali najme moderné vzducholode a leteckú prepravu osobnými lietajúcimi automobilmi na elektrický pohon. Moderné nízkoenergetické domy sa nachádzali v korunách stromov, priamo v obrovských kmeňoch stromov, a niektoré kamenné jaskynné obydlia zmodernizovali, architektonicky upravili a elektrifikovali. Vďaka scarletu dokázali vytvoriť supravodivé materiály, vďaka čomu začala miniaturizacia technologických zariadení. Túto znalosť využili na mnohé implantáty, ktoré si operovali do svojich tiel. Týmito implantátmi si zľahčovali život, liečili zranenia a choroby.

 

Trpaslíci

Trpaslíci si stavali kamenné obydlia na juhozápade Nevaerunu. Nevie sa, kedy presne sa zistila spojitosť scarletu a mágie, ale práve trpaslíci objavili obrovské zásoby tohoto magického minerálu, potrebného na magické schopnosti. Trpaslíci veria v jedného Boha - mesiáša Halfyeha, ktory napísal sväté písmo. Silné veriaca rasa sa tak stala vyrazne konzervativnou. V minulosti trpaslíci viedli mnohé vojenské sväté výpravy, kde útočili na "pohanov" - ľudí, orkov a foxlingov. Rozhodovacie právo u trpaslíkov mal akýsi senát, ktorý tvorili trpaslíci s najväčším majetkom a tí, ktorý ovládali najvýznamnejšie bane. Neskôr po revolúcii sa do senátu dostala aj inteligencia - títo členovia však nikdy neboli volení obyvateľmi - do senátu sa vedeli dostať len na základe odporúčania a hlasovania senátu samotného. Technologický progres viera neovplyvnila - naopak, boli to práve trpaslíci, ktorí začali s priemyselnou revolúciou, ktorá pre ich bane, cementarne a ťažbu surovin bola tak nevyhnutná. Kvôli potrebe veľkej energie pre obrovské stroje musela z pôvodných dieselových pohon prejsť na elektrické. Nutnosť vytvoriť efektívne elektrárne inšpirovala trpaslíkov vedcov k objavu atómovej energie. Vytvorili tak sieť atómových elektrární na svojom území.

 

Foxlingovia

Líščí humanoidi, žijúci na studených ostrovoch a zasnežených planinách pri Sarvaalskom mori. Foxlingovia nevyznávajú žiadne náboženstvo. Foxlingovia boli značne odrezaní od iných rás a kultúr. Rybolov a poľnohospodárstvo boli odvetvia, v ktorých sa pomaly zdokonaľovali, a ktore im zabezpečovali obživu. Jednoduché drevené domy v studenych podmienkach neboli príliš optimisticky vyzerajúce. V tomto depresivnom podnebí tak ich mestá neprekvitali bohatstvom, a alkohol bol u nich častým riešením dlhých nudných dní.

Do vojen sa nikdy nepúšťali, vacsinou sa iba bránili. Zato kriminalita im cudzia nebola. Krádeže, znasilnovanie, korupcia, známosti, okradanie - bohužiaľ toto bolo to, čo si Foxlingovia najviac zobrali od iných rás, ktoré zažívali technologickú a spoločenskú revolúciu. Ich počiatočná anarchia a kmeňové hierarchie nahradila kvázi demokracia, kde však panovníci rychlo prišli na to, ako si svoje postavenie upevniť. Úprimne povedané, kvôli nízkej životnej úrovni sa o politiku bežný foxlingovia ani moc nezaujímali. K prírode nikdy moc šetrný neboli - rýchlo prišli na to, ako čo najefektívnejšie loviť ryby vo velkom, aj za cenu ekologických katastrof, ktoré ich vlečné siete spôsobovali. Tento ich hlavný vývozný artikel, ako aj alkohol, bol jediným prisunom financií, ktorí si rozdeľovali len tí najbohatší.

 

Orkovia

Rasa orkov bola zviazaná silnými kultúrnymi tradíciami. Ich viera vo vyššie nepoznané sily, ktoré nesmú byť narušené, známe ako Thuurzal, im vždy zväzovalo ruky pri socialnych rozhodnutiach. Ich súdny systém fungoval na krutom princípe oko za oko. Nemali jednotného vládcu, ale kmene, kde o náčelnikovi sa rozhodovalo v osobnom súboji. Náčelnikovo slovo vždy rozhodovalo bez obmedzení. Orkovia cítia silný rešpekt voči pravidlám a tradíciam. Preto akékoľvek snahy o rozvoj boli vládcami potláčané. Stačilo však, aby prišlo nejaké obdobie sucha, aby sa vyskytlo v prírode menej zveri, alebo sa stratila voda zo studní, a orkovia museli čeliť hladomoru. Riešili to teda jediným spôsobom, akým vedeli - vojenské výpravy proti ostatným rasám. Od trpaslíkov kradli najmä železo na zbrane, od Elfov drevo, od ľudí jedlo. Snažili sa podmaniť aj foxlingov, ale ti dokázali odolať dobrou taktikou, kedy nechali v studenych nehostinnych podmienkach orkov hladovať. Počas technologického rozvoja orkovia nedokazali napredovat s ostatnými rasami. Navyše zmietaný občianskymi vojnami sa orkovia nedokázali rozvinúť v civilizáciu prvého sveta. Vo svojich slumoch v púšti Godra sa niektoré usadlosti ani len nepripojili na elektriku. Chabé školstvo a zdravotnictvo, obydlia postavené z plechov, hliny a šrotu, a zbrane, ktoré kupovali od trpaslíkov z nich spravila rasu, ktorej sa ostatní štítili. Aj keď sa aspoň systém vládnutia trochu zdemokratizoval, a jednotlivé kmene si svojich lídrov volili z kandidátov, korupcia rovnejších vysoko postavených orkov zas spôsobila mnohé nepokoje a polarizáciu medzi obyvateľmi. Tí, ktorí sa dokázali vymaniť a mali talent, radšej emigrovali inde, najme do Geopolisu.

 

Ľudia

Ľudská rasa žila v klasickom feudalizme - hrady a zámky, chudobné roľnícke osady. Náboženstvo, ktoré vyznávajú, je založené na piatich bohoch:

  • Boh vetra, ktorý sa stará o počasie.
  • Boh ohňa, ktorý má na starosti slnko a svetlo.
  • Boh zeme, ktorý sa stará o úrodu a zem.
  • Boh vody, ktorý sa stará o rieky a moria.
  • Boh krvi, ktorý sa stará o všetko živé. 

Ľudia sa snažili nažívať s ostatnými rasami v mieri. Lenže túžba za bohatstvom a rozvojom bola silnejšia. Preto sa dostali do konfliktu s trpaslíkmi, keď chceli získať zásoby scarletu. Ani s elfami neboli vždy za dobre, najmä, keď nemali úctu voči lesom elfov, kde nekontrolovane ťažili drevo. S orkami sa niektoré generácie panovníkov dostali do konfliktu zo strachu pred ich kultúrou. Jedine s Foxlingami nemali konflikt - ludia ich aj tak považovali za podradnú rasu. Počas technologického progresu to boli ľudia, ktorý mechanizovali Neaverun - autá, železnice, ale aj zbrane, to všetko vymysleli ľudia. Tiež to bola ľudská rasa, ktorá ako prvá postavila veľké mestá a infraštruktúru. Feudalizmus vystriedala demokracia. Byrokracia ludom nikdy nebola cudzia. Oligarchovia, túžiaci po bohatstve, rýchlo rozdelili krajinu na vyššiu a nižšiu triedu. Ľudia ale dokázali, najme po svetovej vojne roku 1890, vytvoriť krehký mier medzi rasami a riadiť obchodné jednania. Boli to práve ľudia, ktorí začali so stavbou veľkého hlavného mesta Nevaerunu - Geopolisu.
 

Lenže všetko sa zmenilo v deň, kedy nastal v Nevaerune blackout a elektrina zo sekundy na sekundu zmizne...